Van’dan İzlenimler.

Van Havaalanı merkeze çok yakın. Şehrin merkezi olan Cumhuriyet Caddesi civarından yaklaşık 15-20 dk. sürede ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Şehir merkezinde 2 tane büyük cadde var ve hayat genelde buralarda akıyor. Bu caddeler Cumhuriyet caddesi ve Maraş caddesi. Bu caddelerin üstünde birçok kafe ve yemek yiyebileceğiniz mekan bulunmakta. Yemek işini genelde otel ve iş yerinde hallettiğimden dolayı Van’da yemek yiyecek mekan öneremeyeceğim. Ancak bir iki yerde paça çorbası denedim fakat tatmin olmadım.

Şehirde belediyeye ait tüm tabelalar Türkçe ve kürtçe olarak yazılı. Bu ilk girişte dikkati çekiyor. Ancak halk belediyenin bu uygulamasını kanıksamamış olacak ki esnaf tabelaları Türkçe ve İngilizce.

Şehir merkezinde çok fazla yapılacak bir şey yok. Sokak aralarında bolca olan çayhaneler akşamları faal durumda. Şehir halkı o kadar çay içiyor ki sokak aralarında derme çatma tezgahlarda seyyar çaycılar var. Yolda yürüyene bile satmaya çalışıyorlar. Bu çaycıları maraş caddesi ve cumhuriyet caddesi civarında bolca bulabilirsiniz. Anladığım kadarıyla halk yaz aylarında daha çok Edremit’te vakit geçiriyor. Belki Van Gölüne girerim diyerek gittiğim Edremit’te ise sahil kirliliğinden dolayı büyük hayal kırıklığa uğradım. Ancak girenler yine de giriyor. Ertesi gün gittiğim Akdamar Adasına ise hazırlıklı gitmediğim için pişman oldum. Çünkü orada göl gayet temizdi ve göle girenler vardı. Sodalı suda yüzmek nasıl olacaktı merak ediyordum açıkçası. Ayrıca Ağustos ayının sonu olmasına rağmen hava çok sıcaktı ve suya girmeye gayet müsaitti. Ancak enlemden dolayı akşamları hava serin oluyor tabi ki.

Akdamar Adasında çokça badem ağacı var. Ziyaretçiler kırıp kırıp yiyor. Bilmeyenler ise uzak durup geçiyor. Bir tadına bakın derim. Ada içerisinde bir çay bahçesi var. Başkaca herhangi bir tesis yok. Müzekartla giriş yapılabiliyor, eğer kart yoksa giriş 10 TL. Ayrıca adaya Edremit ve Gevaş üzerinden ulaşım sağlanıyor. 2016 yazı itibariyle Edremit-Akdamar adası gidiş dönüş biletleri 10 TL. Seferler 2-3 saatte bir var. Ufak deniz otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor. Piknik malzemesi götürülse istifade edilebilir. Ancak ada kayalık ve altında gölgede durulacak ağaçlar her yerde yok. Sakin zamanda değerlendirilebilir.

Fotoğraflardaki Van kedileri için 2016 yılında 400 TL istemişti satıcı. Neticede Van benim için güzel anılarla ayrıldığım bir yer oldu. Tekrar gelmek isterim.

Van

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

 

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: