Tekirdağ Gözlemlerim

Çorlu Havalimanı’ndan indiğimizde Tekirdağ’da Ağustos ayı ve öğle saatleri olmasına rağmen bulutlu ve rüzgarlı bir hava bizi karşıladı. Çorlu Havalimanı’ndan Anadolu jet uçak firmasının ücretsiz servisleriyle Tekirdağ’a hareket ettik. Yaklaşık 60km olan Çorlu Havalimanı yaklaşık 1 saat sürdü.

Tekirdağ bir sahil kenti. Kent merkezinde denize girilebilecek alanlar mevcut değil. Sahilde liman ve gemi barınakları var. Sahil boyu uzanan İzmir gibi bir kordon boyu var. Ama İzmir gibi tertipli, bakımlı değil. Kordon boyu üzerinde lunaparklar, çay bahçeleri, kafeler bulunmakta. Şehirde hemen hemen tüm pastanelerde peynir helvası satılmakta. Tadı künefenin çiğ hali gibi bir şey. Yumurtanın sarısı peynir ve un kullanılarak yapılıyormuş. Sahil boyunca şehirlerarası yol geçmekte. Bu yoldan Kumbağ ve Barbaros ve mahallelerine gidilebilir, Yolun şehirden kalan tarafında ise genelde köfte dükkanları bulunmakta.

Sahil kesiminden çarşıya doğru çıkan yol biraz yokuş. Bankalar falan hep çarşı içerisinde.

İlk gün öğlen yemeği olarak Tarihi Ali Usta’da meşhur Tekirdağ köftesi yedik. Köfteler çok geç geldi. Ahım şahım bir tadı olmasa da tadı güzeldi. Fiyatlar olması gerekenden biraz pahalı. Tarihi Ali Usta’nın hemen bitişiğinde Meşhur Ali Usta var, tahtadan yapılma bir binası var, üst katta teras mevcut, genelde boş oluyor. Burada size tavsiyem; karışık köfte sipariş etmeniz. Karışık köfte içerisinde kasap köfte, kaşarlı köfte, özel yapım sucuk ve 5 adet tekirdağ köfte getiriliyor, yanında manda yoğurdu denenebilir. Özellikle sucukları çok muhteşem. Ayrıca kelle paçalarına da Hatay-Adana usulü olmasa da tadı güzeldi.

Biz bir süre sonra köfte yemekten usanınca farklı türlerde yemekler aradık. Valilik yakınında eski bir binada faaliyet gösteren Ziraat Bankasının arka sokaklarında sulu yemek yapan farklı bir kaç yer var. Çarşı içerisinde  Beyzade lokantası kebap türleri ve döner için gayet güzel, fiyatları da ortalama seviyede. Fırında döner ve karışık kebabını tavsiye ederim. Ayranları da güzel. Ayrıca yemek öncesi sıcak fırın ekmeği ve lor peyniri yanında tereyağı getiriyorlar, enfes. Pide yemek içinse Beyzade’nin karşısında yer alan Langaza’yı önerebilirim. Fiyatları çok çok uygun, kendi yaptıkları ayran muhteşem olmasa da güzel. Kaşarlı pidesi gayet güzel.

Kalacak yer olarak; sahilde Golden Yat Hotel, Polis Evi, Öğretmen Evi, çarşı içinde Otel 59, biraz şehir dışında Ramada Otel ve Yayoba Otelleri mevcut. Golden Yat ve Polis Evinde kaldım ben. Her iki otelde de odalar çok iyi olmasa da deniz manzaralı olan odaların fiyatları daha yüksek ama daha gürültülü (sürekli araba sesleri geliyor.). Polis evinde yaz aylarında yemek olmuyor. Golden Yat’ta ise sadece sabah kahvaltı var. ama kahvaltısı çok güzel ve deniz manzaralı bir yerde kahvaltı yapıyorsunuz. Açıkçası o manzara insana sabah sabah enerji katıyor. Kahvaltı bulamayanlar öğretmen evinde 7,5 TL’ye sınırsız çay ve açık büfede (ama çeşit sınırlı) kahvaltı yapabilir. Aynı şekilde öğlen saat 12:00’de Öğretmen Evinin öğle yemeği başlıyor. 12:30’da gelseniz yemek bulamayabilirsiniz. Öğle yemekleri çok güzel, çorba, 2 çeşit yemek, salata/tatlı 7,5 TL. Fiyat/Kalite, Lezzet oranı çok iyi, tavsiye ederim.

Şehir merkezinde Namık Kemal evi vardı ama ziyaret edemedik.

Şehir merkezindeki binalar eski olmakla birlikte Değirmenaltı mahallesi daha yeni binalar mevcut, üniversite gençliğinin burada kalması da bu bölgeyi hareketli kılıyor. Kumbağ’da yaz aylarında sahilde yürüyüş yapabilirsiniz, akşamları gayet hareketli oluyor.

Sahilde Golden Yat ve Polis Evi önündeki parkta bekleyen taksiciler Otogara 10 TL karşılığı götürüyorlar, taksimetre açmıyorlar.

Tekirdağ’a geldiğinizde bol bol köfte yiyebilir, sahilde dolaşabilir, İslam kafede çay kahve içebilir, sahilde balık ekmek yiyebilir,  Tekira AVM’den alışveriş yapabilir, çarşı içerisinde peynir helvası yapan yerlerden peynir helvası yiyebilirsiniz.

Son olarak Tekirdağ’da bana ve eşime rehberlik eden ve evinde ağırlayan sevgili arkadaşım Mustafa Onay beyefendiye ve muhteşem yemeklerinden ötürü annesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Esenlik içinde kalın!

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: