Sinop Teftişi

Çok yoğun bir teftiş sürecinden sonra nihayet bir yazı ekleyebilecek vakit buldum.

 

Sinop Ankara arası yaklaşık 400 km mesafe. Sinop bir yarım ada şeklinde bir şehir. Denizle iç içe. Nisan ayından itibaren turizm sezonu başlıyor. Şehirde otel sayısı az olduğu için programınızı önceden ayarlayarak rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

 

Sinop merkezde yemek yenecek yerler;

Teyzenin yeri; Aşıklar sahili üzerinde bulunan bu mekan meşhur sinop mantısının en çok satıldığı yer. Benim damak tadı daha çok Çukurova yöresine alışık olduğu için sosunu pek sevmedim ama güzel.

Namlı pide;  Valilikten sahile inen yol üzerinde bulunan bu mekanın pidelerini sanırım unutmayacağım. Kaşarlı ve yumurtalı pidesini yazarken bile ağzım sulanıyor 🙂

Saray Restorant: Yalıkahvesi olarak adlandırılan yerde bulunan bir balık restoranı. Balıkları taze, salataları muazzam ama fiyatları biraz pahalı.

Denetim elemanları için öğle ve akşam yemekleri için öğretmenevini tavsiye edebilirim. Yemekleri 2 tabak artı 1 salata ama tadı güzel.

Ayrıca Valiliğin sol tarafında bir dönerci vardı ancak adını hatırlayamadım gayet güzeldi.

Görülecek yerler;

Ben kendi gittiğim yerleri yazacağım.

1- Sinop Cezaevi: giriş  5TL. Yakınında park sorunu var. Araçla gitmenizi tavsiye etmem. Uzun uzun gezseniz yaklaşık 2 saatinizi alacak bir yer. Maalesef insanın insanlığından utandığı bir mekan…

2- Karakum yolu – Aşıklar sahili: Bahar akşamların çok güzel yürüyüş yapılabilecek bir yer. Kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir sahil. Gayet güzel.

3- Akliman – Hamsilos koyları: Fotoğraflarda da göreceksiniz gerçekten doğa harikası bir yer bu iki koy. Kesinlikle görülmeli.

4- Erfelek Tatlıca Şelaleri: Sinop Merkeze yaklaşık 50 km mesafede bir doğa harikası. Köy yollarından gidiyorsunuz, tabela sistemi biraz kötü, navigasyon kullanın bence giderken. Yol köy asfaltı, biraz dar. Yaklaşık 20 tane şelale var dağa tırmanarak gidiyorsunuz şelalelere. İlk şelalenin olduğu yerde suya girme şansınız var. Alanda yemek yiyebileceğiniz yerler var ama az ve nasıl yapıyorlar bilemedim. Bence yiyeceğinizi yanınızda götürün daha iyi. Ayrıca çocuklu aile ve yaşlı ile çıkılacak yer değil şelaleler. Bir iki şelale görebilirsiniz sonuna kadar gidemezsiniz.

Ayrıca merkezde arkeoloji müzesi, etnografya müzesi de görülmesi gereken yerlerdendir.

Sinop’u sevdim ama havasını pek değil. Mayıs ortası gelmiş olmasına rağmen hava halen kapalıydı. Nisan Mayıs ayları arası sadece bir hafta hava açıktı. Bence Mayıs sonu Haziran başı en güzel zamanları olabilir Sinop’un. Deniz mevsimi biraz geç açılıyor.

Sinop fotoğraflarım aşağıdadır.

 

Sinop Teftişi

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: