Nysa Antik Kenti, Afrodisias Antik Kenti, Tarihi Kavaklı Köyü

Nysa antik kendi Aydın İli, Sultanhisar sınırları içerisinde yer almaktadır. Sultanhisar ilçesi içinden giden yolu takip edebilirsiniz. Yolun bir kısmı asfalt bir kısmı ise toprak patika yoldur. Giderken tedarikli gitmenizi öneririm. Nysa içerisinde su vs alabileceğiniz bir yer mevcut değil. Zaten antik kent zeytinlikler içerisinde kalmış durumda. Antik kentten özellikle antik tiyatrodan Menderes ovasının manzarası çok güzel.

Haritadaki konumu;

 

Nysa antik kentinden kareler;

Nysa Antik Kenti

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

 

Afrodisias antik kenti Aydın İli, Karacasu İlçesi sınırlarında bulunmaktadır. Ara Güler’in keşfettiği antik kent olarak da bilir ancak sanırım bu doğru bir bilgi değil. En az 2 3 saatinizi alacak bir antik kenttir. Biz yazın öğlen sıcağında gitmeyelim akşam serinliğinde gidelim dedik ancak saat 18:00’da kapandığını kapıda öğrendiğimiz için maalesef gönlümüzce gezemedik. Antik kentin girişinde yol kenarlarına araba koyabileceğiniz yerler var. Yaklaşık bir 500 metre mesafe yolu yürüyerek gitmeniz gerekiyor. Ancak traktör arkasında römork içerisinde de kente gidilebiliyor.  Ayrıca antik kent içinde kazılar halen devam etmektedir. Antik kent içinde yer alan müze çok zengin eserlerle dolu. Yolunuz Denizli – Aydın karayolundan geçiyorsa kesinlikle zaman ayırıp uğramanız gereken bir yer.

Afrodisias antik kenti konumu;

 

Afrodisias antik kentinden kareler;

Afrodisias Antik Kenti

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

 

Tarihi Kavaklı Köyü;

Aydın’a gelince en çok dikkatimi çeken şeylerden birisi çoğu köyde gördüğüm; “Yörük Ali Efenin köyüne hoşgeldiniz” , “Yörük … Efenin köyüne hoşgeldiniz” tarzı tabelalardı.

Kaldığımız otele yakın olduğu için ben tarihi kavaklı köyünü tercih ettim. Tarihi kavaklı köyüne Nysa antik kenti içerisinden geçen yol üzerinden gidiliyor. Yolun az bir kısmı patika ama genel olarak ulaşım rahat. Köy içerisinde piknik alanı mevcut. Tarihi dokusu korunmuş köy içerisinde dolaşmak çok güzel bir sakinlik veriyor insana. Köy içerisinde bulunan Yörük Ali Efenin evini de ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Bu evden Menderes Ovasının manzarası çok güzel.

Kavaklı köyü konumu;

 

Kavaklı Köyünden kareler;

Tarihi Kavaklı Köyü

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: