İlk İnceleme-Fethiye

İlk incelemeye gittiğim yer olan Fethiye’den görünümler.

 

Fethiye

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Fethiye merkezin denizi çevresindeki plajlara göre daha kirli, bunun sebebinin körfez olduğunu söylüyor yerli halk. Ancak yine de ortalamanın bayağı üstünde bir denizi var. Bizim gibi balık avı meraklısıysanız küçük limanın bulunduğu yerde olta ve balık yemi satan yerler mevcut, oradan malzeme alabilirsiniz, hatta orada dükkan sahiplerine sorarsanız denize açılmak için uygun fiyatla tekne dahi ayarlayabilirler.  Fethiye küçük şirin bir ilçe olmakla birlikte yaz aylarında ingiliz turistlerin çok rağbet ettiği bir kent.

Ölüdeniz ; ölüdeniz’in bulunduğu yere ücret mukabili girebiliyorsunuz. Kim kiraya vermiş bilmiyoruz ancak size tavsiyem;  eğer tek kişi değilseniz ve araçla geldiyseniz Ölüdeniz’e araçla girmeniz. Aracı dışarıda park edip yaya girmeye kalkarsanız daha fazla ücret ödersiniz. Tertemiz denize kumlu plaj da eşlik etseydi daha güzel olurdu ama plajı taşlık. Kıyıda her yer şezlong dolu, adım atacak yer çok az. Oraya bir düzenleme getirilmesi şart. Deniz bisikletleri ve kanolar mevcut. Suya bakınca dip net şekilde görülebiliyor, ki bu insanı mest eden bir görüntü.

Kelebekler Vadisi; buraya inemedik, çünkü teknelerle gitmek gerektiğini söylediler. Aslında bir yol varmış ama yürüyerek gitmek gerekiyormuş ve yol çok uzun olduğu için girmedik, maalesef bu güzelliğe sadece uzaktan bakmakla yetindik.

Kabak Koyu; biz kabak koyuna gidecekken boncuk koyuna geçtik, hem daha sakin hem de balık avlayabileceğimiz yerler vardı. Çok kötü bir yoldan aşağıya indik. Araç girişi belli bir yere kadar var. Sonrasını ya yürüyeceksiniz ya da oranın yerlilerinin araçlarına binmek zorundasınız. Araçla girişe zorbaca engel oluyorlar. Kabak koyunda kamping yerleri mevcut ancak biraz ot içen tayfanın takıldığı bir yer olduğu için ailecek gidilmesini tavsiye etmem.

Saklıkent; muhteşem ve bir o kadar tehlikeli bir yer… Zaman zaman olan sel baskınlarında can kayıpları yaşanmış. Yanınızda bir bayan varsa bir noktaya kadar gidebilirsiniz. Sonrası tehlikeli. Giderken yanınıza cep telefonu, cüzdan gibi değerli eşyaları almamanız tavsiye edilir. Suya kaptırıp kaybedebilirsiniz.

İztuzu Plajında bir denetim elemanı olarak yaz ayında takım elbise ile dolanmak işin en zor kısımlarından birisiydi doğrusu 🙂

Şu güzelim plaja takım elbise ile girip işimiz bitince denize girmeden geri dönmek çok zor geldi gerçekten!

 

“İlk İnceleme-Fethiye” üzerine bir yorum

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: