Evlilik Programlarının KHK ile Kaldırılması

29 Nisan 2017 tarihli ve 30052 sayılı Resmi Gazeteyle yayınlanan 690 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında KHK ile TV’lerde yayınlanan evlilik programlarına yasaklama getirilmiştir.

Mezkur Kanunun 60. maddesinde;

“6112 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “koruyucu sembol kullanılmadan” ibaresi “koruyucu sembol kullanılsa dahi” şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(4) Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez...”

Denilerek evlilik programları yasaklanmıştır.

Başta ev hanımlarımız olmak üzere toplumumuzda reyting oranları yüksek olan, hayli tutulan, ancak yine toplumumuzun azımsanmayacak bir kesimi tarafından da sıkça eleştirilen bu programların kaldırılmasını, çocuklarımız ve gençlerimizin yetişmesi ve gelişmesi adına çok doğru bir hamle olarak değerlendiriyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Programların yapım biçimi Türk aile yapısını temelinden sarsacak, örf adet ve geleneklerimize tamamen ters bir biçimdeydi. Çok kötü örnekler oluşturuyor, toplumun kültürünü kaypaklaştırarak, kavga kültürünü yaymaktaydı.

Tekrar hayırlı olsun.

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: