Ecrimisil Üzerine…

Sitede en çok görüntülenen yazımın Mevzuatta Ecrimisil ve Ecrimisil İşlemleri yazısı olduğunu görünce konuyu bir de vatandaşın daha iyi anlayacağı, hukuk terimlerinden uzak basit bir dille izah etmek istedim.

 

Öncelikle şunu belirtmek lazım; ecrimisil ödemiş olmanız ya da ödüyor olmanız taşınmazın sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Ecrimisil kira gibi bir işlem değildir. Ecrimisil ödüyor olmanız taşınmazı kiraladığınız anlamına ya da taşınmazın sizin egemenliğinize bırakıldığı manasına gelmez.

 

Nasıl ki birisinin tarlasını işlediğinizde o kişiye bir bedel ödüyorsanız devletin taşınmazını kullandığınızda da bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Şayet tapusu sizin adınıza olmayan ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan veya tapusu hiç olmayan bir taşınmazı kullanıyorsanız -kullanım amacı yani taşınmaz üzerinde gösterilen faaliyet ne olursa olsun- devletin arazisinde işgalci konumunda olursunuz ve Maliye Bakanlığı, Defterdarlıkları aracılığıyla size kendi arazilerinin kullanımı karşılığı size bir ecrimisil ihbarnamesi gönderir. Bu ihbarnamede ödenmesi gereken tutar, kullandığınız alan vesaire bilgiler bulunmaktadır. Size gönderilen ecrimisil bedeli son 5 yıllık kullanımınız için hesaplanır. Daha fazlası için ecrimisil alınamaz.

 

Ecrimisil bedeli hesaplanırken taşınmazın hangi amaçla kullanıldığı önem arz eder. Yan yana bulunan iki Hazine taşınmazından birisi tarımsal amaçlı kullanılıyor ve diğeri üzerinde fabrika binası yapılmak suretiyle ticari amaçlı kullanılıyorsa bu iki taşınmaza -yan yana da olsalar- aynı ecrimisil bedeli gönderilmez. Fabrika amaçlı kullanılan taşınmaz için daha yüksek bir kullanım bedeli talep edilir.

 

Ecrimisil işlemlerinde bir diğer önemli husus; gönderilen ecrimisil ihbarnamesine itiraz etmeden süresi içerisinde öderseniz %35 gibi büyük bir indirim ile ödersiniz. Bu süreyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

İtiraz etmeden ödeme yaparsanız %35 indirim dedim ancak bu hiçbir şekilde ecrimisil bedeline itiraz etmemeniz gerekir manasına gelmez. Size gönderilen ecrimisil ihbarnamesine göre, diyelim ki 100 m2’lik bir hazine taşınmazının işgali için bir bedel hesaplanmış ancak siz bu taşınmaz üzerinde sadece 50 m2 bir alanda faaliyet gösteriyorsunuz ve diğer kısımlar üzerinde bir sahiplenme gibi durumunuz yok. o halde siz defterdarlığa sadece taşınmazın 50 m2’lik kısmını kullandığınızı ve bu alan için yeniden bir hesaplama yapılması talebini içeren bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.

Sizlere ecrimisil işlemlerini basit bir dille mevzuata girmeden anlatmak istedim. Mevzuat kısmını yazının başında paylaştığım linkten ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

Son olarak; milli emlak işlemleri her taşınmaz özelinde farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple en kesin ve net bilgiyi kullandığınız Hazine taşınmazının bulunduğu il / ilçedeki milli emlak müdürlüğü / malmüdürlüğü ile iletişme geçerek alabilirsiniz.

Yine bir son bilgi; 🙂 Hazine taşınmazı üzerinde işgalci olacağınıza, Defterdarlığa başvurarak taşınmazı kiralama talebinde bulunun. Böylece taşınmazın yasal kullanıcısı olmuş olursunuz.

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: