Burdur ve Sagalassos Antik Kenti Gezisi

Burdur küçük ve ucuz bir il. Şehrin, Isparta İl merkezine 50 km,  Antalya’ya ise 2 saatlik mesafede olması şehrin gelişimini olumsuz etkilemiş. Türk siyasetinde yıllarca boy gösteren Süleyman Demirel’in de tüm yatırımları Isparta’ya yönlendirdiği iddialarını da burada hatırlatmak lazım…

Yemek yenecek yerler olarak; Toros Aile Lokantası, Emniyet Lokantası, Özsarı Kebap ve Izgara, Yörem Lokantası çok tercih edilen mekanlar arasında yer almaktalar. Burdur Şiş en bilinen yemekleridir. Adana kebabın biraz daha incesidir. Pide ekmek ve salata ile birlikte sunumu yapılıyor. Ayrıca bu mekanlarda tatlı olarak verilen kaymaklı kadayıfı şiddetle tavsiye ederim. O kadar çok kaymak koyuyorlar ki kadayıflı kaymak desek yanlış olmaz! Yemek fiyatları ise gayet ucuz. Burdur Şiş, kola ve tatlıdan oluşan bir menü 16-18 TL civarında tutmakta.

Otel olarak şehirde en iyi otel, aynı zamanda şehrin tek 4 yıldızlı oteli olan Grand Özeren Otel . Personeli gayet samimi ve içten. Hamam, sauna, spa mevcut. Otel gayet merkezi bir konumda, cumhuriyet meydanının hemen yanında. Sabah kahvaltısı muhteşem olmasa da kötü  değil. 4 yıldızlı bir otel için gayet normal. Odalar gayet temizdi. Düzenli olarak her gün temizlik yapıldı. Odalarda tv, minibar, özel kasa mevcut. Ancak odalarda yalıtım pek iyi değil. Yan odalardaki tv sesi gayet net duyuluyor.

İl merkezinde Cumhuriyet Meydanı civarında hareketlilik var. Orada da şehirde bulunan Mehmet Akif Üniversitesi sayesinde yeni yeni açılmaya başlanan kafeler mevcut.

Burdur şehir merkezindeki müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Zaten oraları gezince Burdur etrafındaki antik kentlere gitmeye can atacaksınız.

Burdur’a yaklaşık 5 km mesafede İnsuyu mağarası bulunmakta. Sagalassos’a giderken bir uğrayayım dedim. Çevre yoluna çok yakın. Mağara önünde yemek yiyebileceğiniz bir mekan mevcut ancak ben tercik etmedim, çok kaliteli gibi durmuyordu. Mağaraya giriş 3 TL. Ancak mağara içinde herhangi bir göl, su vesaire yok. Çevrede açılan artezyen kuyuları mağara içindeki suyu bitirmiş. Anlatılanlara göre zamanında çok güzelmiş. Şimdi ise korkutucu, serin bir mağara. Ziyaretçi sayısı da çok çok az.

Burdur-Ağlasun-Sagalassos yolu harikulade güzel bir manzaraya sahip. Ağlasun’a gelirken yol üzerinde balık yiyecek yerler var. Ağlasun merkezde ise yemek yiyecek yerler yok. Sagalassos’a çıkmayı düşünüyorsanız aç gelmeyin ya da yiyeceğinizi yanınızda getirin bence. Ağlasun çok ufak bir ilçe.  Burdur’dan Ağlasun’a otogardan yaklaşık 2 saat aralıklarla (sabah daha sık) seferler var. Hem otogardan hem de köprübaşından bu araçlara binebilirsiniz. Ancak araçlar Sagalassos’a çıkmıyor. Çıkmak için ek para talep ediyorlar. Benden Burdur Ağlasun arası için 8 TL, Ağlasun – Sagalassos arası ise 30 TL istediler. Şoförler ne kadar tutturabilirseler o kadar alıyorlar. Ancak ekşisozluk’te 20 TL’ye gidenler olduğunu okumuştum. Şoför 30 TL isteyince bu kasaba kurnazı tavrına kızdım indim, köprübaşı civarında araba kiraladım. Araç ile gittim. Sagalassos antik kenti görülmeye değer bir yer. Tavsiye ederim kesinlikle. Antoninler çeşmesi özellikle harika. Keşke yaşadığımız şehirlerde de böyle estetik yapılar olsa istiyor insan.

Burdur

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: