Bekarlare Müjde: Çeyiz Hesabına Devlet Katkısı

Başlıkta her ne kadar müjde yazmış olsam da yeni düğün yapmış birisi olarak esefle karşıladığım bir karar. Malum ülkemizde birbirini seven iki insanın yaşamını birleştirmesi çok meşakkatli ve masraflı bir girişim. İşte devlet insanlarımız evlensin, çorbada bizim de tuzumuz olsun, yaşlı nüfusa ilerlemek yerine genç nüfus oranını koruyalım mantığıyla bir yönetmelik çıkardı.

16.12.2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2015/8302 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair yönetmelik yürürlüğe girdi.

Yönetmelik ayrıntıları;

 • Bu yönetmelikten Türk Vatandaşları veya 5901 sayılı Kanunun 28. maddesi kapsamına giren kişiler faydalanabilecektir.
 • Çeyiz hesabı bankalarda mevduat veya katılım fonu olarak TL cinsinden açılmalıdır. Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamaz. ( Ortak hesap olarak açılamaması ileride dolandırıcılık haberlerine şahit olacağımızın göstergesi olabilir! ) Birden fazla çeyiz hesabı açılamaz.
 • 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi çeyiz hesabı açabilir.
 • Çeyiz hesabı açılış tarihinde tek sefere mahsus olmak kaydıyla en fazla 15.000TL’ye kadar para yatırılabilir. Bundan sonraki düzenli aylık ödemelerde alt sınır 100TL üst sınır 1000TL’dir.
 • Aylık veya üç aylık dönemlerle ödemeler yapılabilir. Üç aylık dönemlerde yapılan ödemelerde üst ve alt sınırlar 300TL-3000TL’dir.
 • Düzenli ödemeler ayın ilk iş günü ile son iş günü arasında yapılabilir.
 • Aylık ödeme yapan katılımcılar bir sene içerisinde üç defadan fazla ödemelerini aksatamaz. Üç aylık dönemleri seçen katılımcılar ise sene içerisinde yalnızca bir defa ödemesini aksatabilir. ( Burada sene hesabı yapılırken sene başı hesabın açıldığı günden itibaren 12 ay olarak hesaplanacaktır.)
 • Bir sene içerisinde hesaptan en fazla iki defa para çekimi yapılabilir. Para çektikten sonra hesapta kalan para yatırılan tutarların üstünde olmalıdır. Yani Devletin yaptığı katkı kadar ara çekim yapılabilir en fazla.

Devlet Katkısına hak kazanabilmek için;

 • Evlilikten önce en az üç sene hesaba düzenli ödeme yapılmış olmalı.
 • 27 yaşının doldurmadan ilk evlilik yapılmalı. (Daha önce evlenenler bu haktan faydalanamıyor demek oluyor bu. )

Devlet Katkısının hesaplanması;

 • Devlet katkısı hesaplanırken evlilik tarihine kadar ne kadar para biriktirildiyse o tutar esas alınır. Verilecek devlet katkısı hesaptaki birikim tutarının %20’sini geçemez ve yine ödenecek Devlet katkısı en fazla 5000TL olabilir.
 • Devlet 3 sene öncesinde katkı parasını vermediği gibi 3 sene bitiminde de hemen tutarın hepsini vermiyor. 5000TL’lik ya da %20’lik Devlet katkısına hak kazanabilmek için 60 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapılması gerekiyor.
 • 36-47 ay arasında düzenli ödeme yapanlar hesaplarındaki paranın %10’u kadar katkıya hak kazanıyor, ancak kazanacakları tutar 4000TL’yi aşamayacak.
 • 48-59 ay arasında düzenli ödeme yapanlar hesaplarındaki paranın %15’i kadar katkıya hak kazanıyor ancak kazanacakları tutar 4500TL’yi aşamayacak.

Şu halde bakacak olursak Devlet katkısı biraz güdük kalmış,Büyükşehir harici yerlerde mütevazi bir düğünün masrafını karşılayacak kadar diyebiliriz.  Yani düğün pastanız 3 katlı olsun diyorsanız yeter ama pasta 5 katlı olsun diyorsanız düğün öncesi kemerleri az daha sıkmaya devam.

Devlet katkısı ile ne alınabilir tavsiyesi vermek istiyorum;

Buzdolabı + çamaşır makinası ya da çamaşır makinası + tv + bulaşık makinası alınabilir. Ama bana kalırsa bu 5000TL ile gidin eşinizle güzel bir tatil yapıp tüm düğün stresini atın derim. Tabi bunun için öncelikle 60 ay en az 100tl ödeme yapmanız lazım. Yani sabır lazım. Tüm evleneceklere mutluluklar dilerim!

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: