Kısa Kısa Antakya

Antakya… Zamanında Roma ve İstanbul’dan sonra nüfus olarak Dünyanın 3. büyük kenti. Doğusunda bereketli Amik Ovası (Eskiden gölmüş sonra kurutulmuş), batısında Harbiye, Çevlik sahili, Delikli koy gibi muhteşem doğa harikaları… İçinden Asi Nehri olarak bilinen Orontes nehri geçmekte. Birçok farklı medeniyete beşik olmuş bu kent maalesef günümüzde bakımsız bir halde. Şehirde gezilecek onlarca yer varken ben maalesef iş yoğunluğum nedeniyle dar bir alandan çıkamadım. Daha sonra tekrar ziyaret etme şansım olursa ekleme yapma şansım olur umarım.

 

Antakya Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 40 dk mesafede. Havaş ve taksi ile ulaşım mümkün.

Ben eski Antakya evleri içerisinde olan, tarihi bir binada faaliyet gösteren Jasmin Konak Otel‘de konaklamayı tercih ettim. İşletme sahibi Yılmaz bey, konağı Hristiyan bir aileden satın almış. Tarihi dokusunu bozmadan modernize etmiş ve faaliyete başlamış. Otelde sabah yöresel tatlar eşliğinde sunulan serpme kahvaltı enfes. Çalışan Hasan bey, Demet hanım ve diğer arkadaşlar çok ilgililer. Merkezde her yer yere yakın bir konumda otel. Ancak Antakya sokakları içerisinde kaldığından kaybolmamak için telefonda falan işaretlemenizi tavsiye ederim.

Hatay denince akla ilk önce künefe geliyor. Köprübaşında bulunan, Ferah Künefe ve Hatay Künefe’yi tavsiye edebilirim.

Tabi meşhur Antakya döneri için de yine merkezde Hürriyet caddesi üzerinde bulunan (bu cadde araç trafiğine kapalı) Abdo Döner, Mısırlı Döner, Antakya Antik Han gibi mekanlar tavsiye edilir. Yine caddenin sonunda Meşhur Hummusçu Nedim Usta var, kesinlikle es geçilmemesi gereken bir mekan.

Meşhur Antakya tepsi kebabı… Uzun Çarşı içerisinde Pöç Kasabı ve Aydın Kasabında yiyebilirsiniz.

Yemek sonrası ufak bir yürüyüş ardından dinlenmek için mekan önerisi; Affan kahvesi;

Affan kahvesinin arkadaki havuzlu bahçesinde yöresel tatlı olan Haytalıyı deneyebilirsiniz. Dondurma, nişasta ve gül suyundan yapılan tatlı, güzel bir yaz tatlısı. Affan kahvesinden sonra dar eski Antakya sokaklarına dalıp kaybolabilirsiniz, dinlenmek için güzel kafelere denk geleceksiniz.

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

 

 

Lütfen yorum ve cevaplarınızı ekleyin

%d blogcu bunu beğendi: